Osm zásad svobodné společnosti

Listy federalistů, které napsali zakladatelé USA, představují podle encyklopedie Britannica důkladnou analýzu toho, jak zajistit, aby byly naplněny ideály spravedlnosti, blahobytu a práv jednotlivce.

12. 9. 2023

Mýtus státní garance

Stát nemůže garantovat nic, protože nic neprodukuje. Slíbit může cokoliv, ale hodnota jeho slibu je dána bohatstvím společnosti a rychlostí rozhazování.

5. 9. 2023

Osobní zisk je daň, kterou platí společnost za zvýšení produktivity

Zisk je podle marxistů něco, čeho bylo dosaženo na úkor druhých. Že když má někdo více než ten druhý, je na tom něco špatně. Navíc, když to dává okázale najevo. Ale z pohledu společnosti je osobní zisk daň, kterou platí tomu, kdo dokázal zvýšit produktivitu, ze které mají prospěch všichni.

30. 8. 2023

Favorit argentinských voleb, který si nebere servítky

Javier Milei je argentinský ekonom a vůdce konzervativní politické strany „La Libertad Avanza” neboli svoboda vpřed. Překvapivě zvítězil v primárních volbách tento měsíc a stal se favoritem říjnových prezidentských voleb. O jeho projevech by se dalo říci, že se nerozpakuje to říci opravdu natvrdo.

22. 8. 2023

Předstírání znalostí

Friedrich Hayek je nejznámějším představitelem rakouské ekonomické školy. V roce 1974 obdržel spolu Gunnarem Myrdalem Nobelovu cenu za ekonomii. Při převzetí ceny pronesl projev, ve kterém varoval před arogancí vědy a zneužitím sociálních věd.

20. 8. 2023

Idea rovnostářství je pouze nástroj, jak se dostat k moci

Murray Rothbard z rakouské ekonomické školy tvrdí, že progresivní levice je největším nebezpečím pro svobodnou společnost. Její idea rovnostářství je dokonalý politický nástroj. U jedněch vyvolá pocity spravedlivého nároku, u druhých pocit viny a řešení nabídne profesionálně soucitná vláda.

16. 8. 2023

Prosadit dobrou věc někdy trvá poměrně dlouho

To je příběh dvou mužů, kteří v Británii vedli kampaň za zrušení otroctví. Téměř dvacet let předkládali v parlamentu rok za rokem svůj návrh zákona na jeho zrušení. A to v době, kdy piráti z Afriky pořádali nájezdy na evropské pobřeží s cílem nachytat otroky na prodej v Osmanské říši.

10. 8. 2023

Vládne Evropská unie z vůle lidu, nebo z boží moci?

Stovky let vládli v Evropě panovníci na základě předpokladu, že jsou vyvoleni ke své funkci samotným bohem. Teprve v 17. století zažila teorie božské moci vážnou prohru. A první text, který říká, že panovník vládne z vůle lidu, byl napsán před 700 lety ve Skotsku. Je oslavou svobody člověka.

7. 8. 2023

Listina práv je sama o sobě k ničemu

Země není svobodná, protože má krásně sepsanou listinu základních práv. To je historické ponaučení vykoupené miliony lidských životů.

31. 7. 2023

Rádio Jeravan získalo nahrávky z tajného ruského řídícího centra

Inženýři rádia Jerevan sestrojili miniaturní umělé šváby, kterým se podařilo vniknout do utajovaného řídícího komplexu skrytého hluboko pod kremelskými zdmi. Tyto malé zázraky vědy a techniky odhalily nejutajovanější plány.

27. 7. 2023