Slovo do pranice: Je to novodobá náboženská válka

Murray Rothbard z rakouské ekonomické školy přišel po pádu komunistických režimů ve východní Evropě s myšlenkou, že novým nepřítelem svobodné společnosti je liberální levice ve všech svých podobách. Její progresivní program je svým způsobem novodobé náboženství, se kterým je nutné bojovat.

27. 11. 2022

Bruselští inženýři opovrhují lidmi, psali před 200 lety

Frédéric Bastiat, francouzský ekonom a novinář, který žil v první polovině 19. století, to samozřejmě takhle nenapsal. Ve svém eseji psal o socialistech. Ale jinak to celkem sedí.

22. 11. 2022

Rádio Jereven vypsalo soutěž o nejúspěšnějšího ekologického aktivistu

Otázka, komu se podařilo nejvíce snížit uhlíkové emise, je konečně zodpovězena. Odpověď může překvapit.

17. 11. 2022

Největší šanci zachránit svobodnou společnost má demagog

Murray Rothbard byl představitelem rakouské ekonomické školy. V roce 1954 napsal krátký esej, ve kterém argumentuje, že dominují-li levicové myšlenky ve státních institucích a veřejném prostoru, může svobodu zachránit nejsnáze demagog.

13. 11. 2022

Povinná četba pro ochránce demokracie: Voltaire

Voltaire je možná nejvíce známý díky citátu, který ve skutečnosti neřekl a ve kterém hájí právo každého říkat věci, se kterými ostatní nesouhlasí. Méně známý je jeho esej s názvem „Tolerance". Ten by ovšem měl být zařazen na seznam povinné četby pro všechny demokraty.

6. 11. 2022

A je to venku! Demokracie je pouze pro elity

Konečně to někdo napsal na rovinu. Wall Street Journal uveřejnil nedávno článek, ve kterém píše, že ohrožením demokracie je zjevně každý, kdo nesouhlasí se zrovna prosazovanou vládní politikou.

1. 11. 2022

Vláda se chystá dramaticky omezovat regulace

Vláda si uvědomila, že to s regulacemi přepískla. Připravuje proto nové ministerstvo, které má regulace rušit. Bude mít pouhé tři zaměstnance a jeden stůl se čtyřmi tlačítky.

19. 10. 2022

Historický pamflet proti dotacím. Přesvědčivě noblesní

Francouzský ekonom Frédéric Bastiat napsal roce 1850 svoje nejznámější dílo „Zákon", ve kterém obhajuje tvrzení, že smyslem zákonů není zajistit spravedlnost, ale zabránit nespravedlnosti. Zákony, které jedněm berou a druhým dávají, nazývá zákonnou loupeží a považuje je za ničivou zbraň socialistů.

16. 10. 2022

Nové vysílací schéma televize přináší řadu překvapení

Jako každý rok představují televize po prázdninách nové vysílací schéma. Na rozdíl od minulých let čelí novému problému, neboť v souladu s požadavky moderní doby musí být všechny staré filmy zkontrolovány, zda jsou dostatečně vyvážené. Jaké změny diváky tedy čekají?

6. 10. 2022

Návod na harmonickou společnost, ve které nejsou volby až tak důležité

Frédéric Bastiat napsal před téměř dvěma sty lety knihu, ve které popisuje princip organizace společnosti, ve které panuje pořádek mezi lidmi. Ve které zákony chrání majetek místo jeho přesouvání podle výsledků voleb.

2. 10. 2022