Evropa nikdy pořádně nepochopila podstatu svobody

Nedostatečné pochopení svobod jednotlivce vychází podle americké spisovatelky Ayn Rand z toho, že evropští ekonomové ve svých analýzách stavěli člověka na stejnou úroveň jako jakékoli jiné „výrobní zdroje”. Vede to k nesprávnému závěru, že bohatství je anonymní produkt společnosti.

29. 4. 2025

Recept na prosperitu není složitý. Případ Argentina

Argentinský prezident oznámil uvolnění devizového trhu a konec první fáze transformace ekonomiky. Jeho optimistický projev je jednoduchou lekcí ekonomiky pro širokou veřejnost. Všem Argentincům slíbil, že vláda bude pokračovat v nastoupené cestě deregulací a snižování daní.

27. 4. 2025

Proč ekonomové obhajují státní zásahy? Protože je platí stát

Podle španělského profesora Huerta de Soty vedou zastánci silného státu kulturní válku proti všem pilířům západní společnosti. Ale nejen to. Celý systém publikování odborných článků, jejich recenzování a způsob udělování akademických titulů jsou postaveny na oddanosti ideologii silného státu.

22. 4. 2025

Ekonomické vědy infikoval smrtelný virus zdánlivé vědeckosti

To tvrdí španělský ekonom Huerta de Soto. Ekonomické modely o stovkách proměnných se snaží modelovat lidské chování, jako by svobodní lidé byli robotičtí tučňáci v nějaké hře, kteří mechanicky reagují na podněty sociálních inženýrů ve službách státu.

13. 4. 2025

Jak přišla v Sýrii západní civilizace o svůj vliv na Blízkém východě

Na území Sýrie došlo krátce po vzniku islámu k první velké bitvě, která znamenala počátek jeho dominance na Blízkém východě. Trvalo 650 let, než západní civilizace ztratila poslední zbytky svého vlivu. A proč je 11. září historické datum.

8. 4. 2025

Diktatura to říká naplno, ale progresivní demokracie to tají

To píše v eseji z roku 1962 obhájkyně svobodné společnosti Ayn Rand. Moderní demokracie tají, že v rámci nikým nedefinovaného veřejného zájmu může využít svých donucovacích prostředků a nutit lidi k něčemu, co by nikdy neudělali ze své svobodné vůle. Diktatura by prostě jen řekla, že to tak bude.

6. 4. 2025

Individualismus versus kolektivismus

Možná největším propagátorem individualismu byla americká spisovatelka Ayn Rand. Podle ní je kapitalismus jediný morální systém, protože jako jediný chrání soukromý majetek a individuální svobody.

25. 3. 2025

Nesmyslné regulace oslabily kdysi Španělsko. Poučení pro současnost?

Ve Španělsku existovala ve středověku mocná organizace pastevců ovcí s názvem Mesta. Královský dvůr ji za pomoci různých regulací masivně podporoval. Na konci byl hladomor a podle některých historiků zaostávání Španělska za zbytkem Evropy při rozvoji průmyslu. Může Evropa dneška zaostat podobně?

23. 3. 2025

Západní elity fatálně podceňují islámský fundamentalismus

To jsou slova bývalého ministra zahraničí USA Henryho Kissingera. Americká komise, která se zabývala teroristickým útokem z 11. září, uvedla ve své zprávě, že pro islámský fundamentalismus neexistuje žádná třetí cesta.

17. 3. 2025

Svobodný trh dokáže i věci, které podle expertů zvládne jen stát

Učebnicovým příkladem služby, kterou nezvládne soukromá firma, mají být majáky. Přesto byly v Anglii dlouhou dobu úspěšně provozovány soukromými společnostmi. Nositel Nobelovy ceny Ronald Coase upozornil na to, že se ekonomové často spokojí s teoriemi bez ohledu na zkušenosti z reálného světa.

16. 3. 2025