Nezdařený socialistický experiment prvních amerických osadníků

V těchto dnech uplyne 400 let od založení jedné z prvních britských osad na území dnešních Spojených států. Zatímco příběh Otců poutníků z lodi Mayflower je poměrně známý, jejich pokus o zavedení socialistické společnosti nikoliv.

28. 12. 2020

Burza Nasdaq chce zavést kvóty pro minority

Druhá největší akciová burza v USA Nasdaq chce, aby všechny společnosti, které jsou na ní obchodovány, měly ve svém vedení alespoň jednu ženu a jednoho zástupce rasových nebo sexuálních menšin.

8. 12. 2020

Soudní spory při prezidentských volbách v USA nejsou nic nového

Při divokém dění kolem letošních prezidentských voleb se možná trochu zapomíná, že přepočty hlasů a soudy zažily USA již při prezidentských volbách v roce 2000. Tehdy demokrat Al Gore napadl výsledek na Floridě. Vítězství republikána G.Bushe definitivně potvrdil až federální Nejvyšší soud.

24. 11. 2020

Předvolební průzkumy v USA opět nepřesné. Jak je to možné?

Předvolební průzkumy letošních prezidentských voleb v USA byly minimálně stejně nepřesné jako v roce 2016. Autoři průzkumů tvrdili, že se taková nepřesnost v roce 2020 nebude opakovat, neboť metodika byla údajně upravena. Zjevně nedostatečně.

23. 11. 2020

Senátor Ted Cruz se vyjádřil k rozepřím ohledně prezidentských voleb

Promluvil též o dalších krocích, které budou v povolebním procesu následovat, i o námitkách médií.

12. 11. 2020

V Americe můžete leckde odvolit i bez občanky

Takzvané „Voter ID laws“, tedy zákony o prokázání totožnosti u voleb, se v USA liší stát od státu. V praxi to znamená, že ve většině států se nějak identifikovat musíte. Jsou ale i státy, kde můžete odvolit, aniž byste museli svou totožnost příliš prokazovat.

10. 11. 2020

Senátoři chtějí, aby Google vysvětlil cílené volební upomínky

Američtí republikánští senátoři v čele s Tedem Cruzem zaslali 5. listopadu dopis CEO Googlu Sundaru Pichaiovi. Chtějí vyjádření k nestranné studii, která vyvolala otázky, zda Google neposílal zprávy podporující volební účast pouze liberálním voličům.

9. 11. 2020

Jak 'rasista' Trump získal největší podporu minorit od roku 1960

I přes celkovou porážku v prezidentských volbách v USA, kterou Donald Trump možná utrpí, se mu podařilo získat Floridu, a to za výrazné pomoci místní hispánské komunity. Zároveň dosáhl celostátně nejvyšší podpory od etnických minorit za posledních šedesát let.

5. 11. 2020

Jak Trump přesunul ambasádu do Jeruzaléma a podepsal mírové smlouvy

Přesun Americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, který provedla Trumpova administrativa, byl kontroverzním krokem, který sklidil ve světě kritiku kvůli tomu, že měl údajně narušit jakékoliv snahy o mír v izraelských konfliktech. To se ale úplně nestalo.

1. 11. 2020