Soudce odvolacího soudu podrobil média ostré kritice

Soudce ve státě Washington DC si ve svém písemném stanovisku nebral servítky a označil většinu médií v USA za hlásnou troubu Demokratické strany. Současný stav v USA nazval ohrožením demokracie.

25. 3. 2021

Ani OSN neumí udělat dostatečně vyvážené video

Organizace UN Women, která má v rámci OSN na starost práva žen, musela stáhnout svoje přání ke dni svatého Valentýna, neboť vyvolalo vlnu kritiky z důvodu rasové nevyváženosti.

25. 2. 2021

Wikipedie přestala být podle svého zakladatele neutrální

Nejznámější online encyklopedie je podle svého zakladatele a některých studií tendenčně levicová. Studie například srovnávaly obsah na Wikipedii s podobným obsahem na encyklopedii Britannica nebo analyzovaly použité zdroje podle toho, zda jsou spíše levicově nebo pravicově orientované.

18. 2. 2021

Petice za odvolání guvernéra Kalifornie má dostatečný počet podpisů

Demokratický guvernér státu Kalifornie G. Newsom čelí nové hrozbě. Hnutí, jehož cílem je dosáhnout jeho odvolání z funkce, dosáhlo prvního milníku, neboť se mu podařilo nashromáždit zákonem požadovaný počet podpisů pro nové volby.

14. 2. 2021

Florida představila návrh zákona na omezení moci sociálních sítí

Republikánský guvernér státu Florida oznámil, že zahájil legislativní proces, jehož cílem je omezit moc technologických firem a zabránit selektivní cenzuře politických kandidátů. Návrh zákona je jedním z výstřelů v dlouhé válce mezi technologickými giganty a obránci svobody slova.

11. 2. 2021

Příval exekutivních příkazů prezidenta Bidena pokračuje

Žádný z předchozích prezidentů nevydal v prvních dnech v úřadu více exekutivních příkazů než J. Biden. Během prvních šesti dnů vydal 28 příkazů. Jeho předchůdce stihl za stejnou dobu čtyři příkazy, prezident Obama pět. Jedna část nařízení nové administrativy se věnuje rasovým otázkám.

31. 1. 2021

Přehled exekutivních rozhodnutí nové americké administrativy

Prezident Biden v prvních dvou dnech po svém nástupu do úřadu podepsal řadu exekutivních příkazů. Mnohé z nich znamenají obrat o 180 stupňů proti politice předcházejícího prezidenta.

24. 1. 2021

Poučení z krizového vývoje v USA

Po dobu čtyř let hodnotila řada médií vládu D. Trumpa jako ohrožení demokracie. Po zvolení J. Bidena slaví země návrat k normálu. Pro vracení se k normálu má čeština vyzkoušený výraz normalizace. Zdá se, že brzy může být ve stejném významu zaveden i do angličtiny.

20. 1. 2021

Polsko připravuje nový zákon proti firmám BigTech

Polsko odsoudilo deaktivaci účtů D. Trumpa na sociálních sítích a uvedlo, že připravuje návrh zákona, který podobné kroky znemožní.

17. 1. 2021

V Ugandě zablokovala vláda aplikace Facebook a Twitter

Před čtvrtečními volbami v Ugandě zablokovala vláda přístup k populárním aplikacím. Přistoupila k tomuto kroku poté, co Facebook a Twitter zablokovaly některé účty, které podporovaly vládní strany.

13. 1. 2021