Stávají se z Hispánců voliči republikánů?

Na jihu Texasu v blízkosti mexických hranic, kde většina obyvatel pochází z Latinské Ameriky, neměl donedávna žádný republikánský kandidát sebemenší šanci. Přesto ve městě McAllen tento měsíc vyhrál republikánský kanditát na starostu.

15. 6. 2021

Příklon demokratů k progresivní levici vyvolává protitlak

Státy kontrolované republikány spustily řadu zákonných iniciativ, jejichž cílem je zakázat výuku a šíření kritické teorie ras a obdobných ideologií, které podporuje Demokratická strana. Podle názoru republikánů rozdělují společnost a popírají principy americké ústavnosti.

8. 6. 2021

Soudní rozhodnutí, které vyžene Američany do ulic

Nejvyšší soud USA oznámil, že bude zkoumat ústavnost nedávno přijatého zákona státu Mississippi, který až na výjimky zakazuje potraty po 15. týdnu těhotenství. Konečné rozhodnutí jistě vyvolá bouřlivé reakce, neboť potvrdí či vyvrátí jeden z nejspornějších soudních rozsudků minulosti starý 50 let.

20. 5. 2021

Americké úřady podle médií zkreslují některé údaje o nemoci covid-19

New York Times otiskl tento týden článek s názvem „Zavádějící čísla Střediska pro kontrolu nemocí". V článku jeho autor kritizuje způsob, jakým středisko prezentuje pravděpodobnost nakažení covidem-19 při venkovních aktivitách, ze které potom středisko vyvozuje nutnost nosit roušky i mimo budovy.

13. 5. 2021

Povolební audit hlasů v Arizoně je v plném proudu

Průběh posledních voleb v USA vyvolal vášnivou diskuzi na téma regulérnosti voleb. Faktickým příspěvkem do této diskuze mohou být výsledky povolebního auditu hlasovacích lístků, který právě probíhá v okrsku Maricopa v Arizoně a jehož výsledky by mohly být známy v druhé půlce května.

5. 5. 2021

Sčítání lidu v USA pomohlo republikánům

Americký statistický úřad zveřejnil tento týden údaje z posledního sčítání lidu, na základě jehož výsledků je přepočítáváno zastoupení jednotlivých států v Kongresu a počet volitelů, který za daný stát hlasují v prezidentských volbách. Výsledky nahrály Republikánské straně.

29. 4. 2021

Aliance Pět očí může ztratit jedno oko

Nový Zéland může opustit spojeneckou alianci nazývanou Pět očí, do které patří USA, Kanada, Velká Británie, Austrálie a Nový Zéland a která mezi sebou sdílí vysoce utajované zpravodajské informace. Nový Zéland není spokojen s tím, že jej partneři v alianci tlačí do tvrdého postoje vůči Číně.

22. 4. 2021

Nedůvěra vůči médiím není neopodstatněná

Republikánský guvernér Floridy Ron DeSantis má podle mnohých velkou šanci stát se favoritem republikánů pro příští prezidentské volby. Tím na sebe ovšem přilákal pozornost médií. Jejich úkol zněl jasně.

15. 4. 2021

Americké firmy se zapojily do boje o podobu voleb

Stát Georgia schválil novelu volebního zákona, která rozšiřuje povinnost prokázat se u voleb průkazem totožnosti. Řada amerických korporací nešetří kritikou. Vedení baseballové soutěže dokonce kvůli tomu přesunulo zápas hvězd do jiného státu.

6. 4. 2021

Rasismus měl historicky největšího zastánce v Demokratické straně

Rasismus je jedním z hlavních témat doby v USA. Ani historické osobnosti nejsou ušetřeny kritiky bez ohledu na cokoli dalšího. „Nelíbí se nám jejich postoj k rasismu. Zbořte jejich sochy!" Texaský senátor požaduje na základě stejné logiky změnu názvu Demokratické strany.

21. 3. 2021