Kouzelné slovo mediální manipulace

Kouzelným slůvkem pro manipulaci veřejným míněním je slovo „údajně”. Lze ho použít na obě strany s překvapivě dobrým výsledkem. Dva příklady z nedávné doby.

13. 2. 2024

Těžký týden pro Joe Bidena a kdo vlastně řídí Bílý dům?

Nově zveřejněná zpráva vládní komise uvádí, že Joe Biden uchovával vědomě tajné dokumenty ve svém domě a že během rozhovorů vykazoval známky chabé paměti. Následovala nepovedená tisková konference v Bílém domě. Plus některé komentáře ze sociálních sítí.

11. 2. 2024

Boj za práva menšin je často nástroj, jak se dostat k moci

Prezident Joe Biden je médii prezentován jako obhájce práv různých utlačovaných skupin. Pohled do historie ovšem naznačuje mírně odlišný příběh.

6. 2. 2024

Průměrná teplota Země je hausnumero, tvrdí někteří vědci

Dánský fyzik a dva matematici publikovali článek, ve kterém předkládají logické, fyzikální a statistické důvody, proč je v postatě nemožné stanovit správně globální teplotu. A proč je ještě složitější ji porovnávat v čase.

4. 2. 2024

Moderní formou demokracie je zakazovat účast ve volbách. Případ Trump

Čtyři soudci ve státě Colorado rozhodli, že bývalý prezident Donald Trump nesmí být uveden v jejich státě na hlasovacích lístcích jako kandidát na prezidenta v příštích volbách. Využili k tomu historické ustanovení americké Ústavy z dob občanské války. Stručný výčet argumentů proti.

29. 1. 2024

Americká občanská válka na jižní hranici

Zoufalá texaská vláda staví na jižních hranicích s Mexikem zátarasy z ostnatého drátu, aby zabránila přílivu ilegálních migrantů. Federální vláda zátarasy násilně odstraňuje. Situace postupně eskaluje.

28. 1. 2024

Nejúčinnější válečná propaganda, jakou kdy svět viděl

Takto byla zpětně hodnocena kampaň, kterou při vstupu USA do první světové války rozjela americká vláda. Změnila fungování tisku, který se naučil spoléhat na vládní tisková prohlášení. Nejfalešnější zprávy vydávali tehdy horliví novináři.

22. 1. 2024

Závěry amerického Institutu pro analýzu propagandy

Institut pro analýzu propagandy byl založený v roce 1937 v reakci na masivní státní propagandu během první světové války. Identifikoval sedm triků pro manipulaci veřejným míněním. Americký Kongres dokonce po druhé světové válce schválil zákon proti státní propagandě. Platil až do roku 2012.

18. 1. 2024

Případ Harvard: První větší trhlina v politice diverzity?

Prezidentka harvardské univerzity tento týden rezignovala na svoji funkci. Její kauza ukazuje probuzené Americe, kam vede politika diverzity a že se vlastně jedná o maskovanou totalitní ideologii vylepšenou Antoniem Gramscim, který přišel s myšlenkou, že klíčové je v prvním kroku ovládnout školy.

3. 1. 2024

Mediální strašení, které jen tak neskončí

Červenec minulého roku byl údajně nejteplejším v historii lidstva. Slovy generálního tajemníka OSN vstoupila Země z fáze oteplování do fáze vaření se. Silná slova, u kterých je těžké zůstat klidným. Přitom se jedná pouze o ukázku mistrné manipulace a nesmyslné strašení zejména mladších generací.

2. 1. 2024