Podpora prezidenta J. Bidena strmě klesá

CNN píše, že výsledky posledních průzkumů jsou pro prezidenta „devastující". Americké matky trápí akutní nedostatek kojenecké výživy. Obliba J. Bidena mezi hispánskými voliči je na historickém minimu. A podle agentury Bloomberg roste panika v Demokratické straně.

22. 5. 2022

Patří právo na potrat mezi základní lidská práva?

Je právo na potrat ústavním právem stejně jako například právo na spravedlivý proces? Tuto otázku rozhoduje v současnosti americký Nejvyšší soud. Návrh jeho rozhodnutí unikl tento měsíc do tisku. Takto zdůvodňuje soudce Alito v návrhu rozsudku, že právo na potrat není v Ústavě zakotveno.

15. 5. 2022

Jak přijít v demokracii o demokracii bez povšimnutí

Nejjednodušším a nejspolehlivějším způsobem, jak ztratit demokracii, je předat rozhodovací pravomoci nadnárodním organizacím, ve kterých rozhodují nikým nevolení úředníci. Občané si pak mohou volit, koho chtějí. Nic nezmění. O takovém předání pravomocí právě jedná Světová zdravotnická organizace.

27. 4. 2022

Takový zvláštní vědecký konsensus

Vzhledem k závažným geopolitickým souvislostem a podstatnému snížení životní úrovně, ke kterému s velkou pravděpodobností dojde při uplatňování zelené politiky, není na škodu si připomenout, jak vznikal vědecký konsensus na téma globálního oteplování.

19. 4. 2022

97% vědců tvrdí, že za změnou klimatu je člověk. Nebo je to hra čísel?

Evropská unie chce zdvojnásobit sázky na zelenou energii, protože jedině tak se údajně zbavíme závislosti na nespolehlivých dodavatelích fosilních paliv. Kromě toho se považuje za prokázané, že za globální změnou klimatu stojí člověk. Tvrdí to 97% vědců. Výpočet oněch 97% zasluhuje pozornost.

12. 4. 2022

Jak příjít v demokracii o demokracii. U soudu.

Méně než 20 lidí rozhodlo bez jakékoli diskuze v parlamentu nebo jakékoli odpovědnosti vůči voličům o miliardových investicích a restrukturalizaci ekonomiky. I tak lze v demokracii ztratit demokracii.

3. 4. 2022

Nová politická síla v USA: nespokojení rodiče

Výuka kritické teorie ras na amerických školách přes nesouhlas rodičů nezůstala bez odezvy. Řada školních rad byla rodiči odvolána. Na Floridě brání děti zákonem, který školám zakazuje, aby s malými dětmi hovořily o genderové identitě.

31. 3. 2022

Jak příjít v demokracii o demokracii. Na úřadě.

Mohou-li úřady vydávat nařízení, jejichž dopady ve společnosti jsou srovnatelné se zákonem, bez toho, aniž by byly jako zákon schválené, k čemu je potom parlament? Aneb jak nechat voliče v bláhové naději, že něco ovlivňuje: Desítky let salámového přesunu pravomocí od parlamentu k úřadům.

29. 3. 2022

Monroeova doktrína: dvě stě let starý dokument o sférách vlivu

Zahraniční politika je složitá záležitost a sféry vlivu nejsou v historii ničím neobvyklým. Monroeova doktrína byla formulována před dvěma sty lety. Od té doby je jedním ze základních pilířů americké zahraniční politiky.

24. 3. 2022

Informace, která byla dezinformací, když se to hodilo

Deník New York Times minulý týden přiznal, že informace o synovi prezidenta J. Bidena, které byly zveřejněny před rokem a půl a které poukazovaly na jeho podivné obchodní aktivity na Ukrajině, byly pravdivé. Média hlavního proudu do té doby opakovaně tvrdila, že se jedná o ruské dezinformace.

20. 3. 2022