Proč lidé volí Donalda Trumpa a jeden možná zajímavý postřeh

Batya Ungar-Sargon je americká novinářka. Nedávno jí vyšla kniha, ve které popisuje své zážitky z cesty po Americe a osudy běžných Američanů. V rozhovoru pro média vysvětlila, proč má Donald Trump v Americe takovou podporu.

30. 5. 2024

Rozdělená společnost, kde jeden nenávidí druhého, se lépe ovládá

Napsal to Aristotelés, věděli to ve starověkém Římě, návod sepsal Karel a dokonalou implementaci ukazuje progresivní levice. Jeden příklad z minulého týdne ze Spojených států.

26. 5. 2024

Marná snaha zabránit Donaldu Trumpovi v účasti ve volbách

Poslední zprávy ze soudního procesu proti Donaldu Trumpovi. Ani pět dosud podaných žalob nesnížilo jeho popularitu mezi voliči. A alternativní názor na volební strategii demokratů.

14. 5. 2024

Škola mediální manipulace: O emocionálně přesvědčivých fotografiích

Fotografie jsou nejmocnější zbraně na světě. Lidé jim věří, ale fotografie lžou. To napsal autor nejslavnější fotografie z vietnamské války. Historie dvou fotografií, které dokázaly pohnout světovým míněním, přestože zdaleka neříkaly pravdu.

9. 5. 2024

Nelehké rozhodování amerického soudu o prezidentské imunitě

Americký Nejvyšší soud rozhoduje, je-li americký prezident při výkonu své funkce chráněn institutem imunity. Rozhodnutí soudu bude mít vliv na některá obvinění Donalda Trumpa, které aktuálně posuzují soudy nižší instance.

29. 4. 2024

Statistika amerických válek a Powellova válečná doktrína

Historický příspěvek do válečné diskuze. O pěti amerických válkách, z nichž pouze jedna dosáhla svého cíle. A osm otázek generála Collina Powella, které by měly padnout před prvním výstřelem.

25. 4. 2024

O veřejných médiích, která by měla sloužit všem, ale zjevně neslouží

Dlouholetý redaktor amerického veřejného rádia napsal otevřený dopis, ve kterém kritizuje jednostranné zaměření rádia a fakt, že rádio slouží pouze malé skupině liberálních posluchačů. Jeho dopis popisuje zrychlující se cestu rádia od poskytovatele zpráv k hlásné ideologické troubě.

21. 4. 2024

Jsou vědci opravdu tak zkorumpovaní?

Příběh o renomovaných vědcích, kteří za peníze cukerné lobby napsali odborný článek, jenž popíral škodlivost nadměrné konzumace cukru a označoval za jediného viníka srdečních onemocnění živočišné tuky. Aneb o zdravotnických doporučeních možná postavených na zmanipulované vědě.

11. 4. 2024

Politické spekulace z USA

Proč nominovala Demokratická strana do prezidentských voleb Joe Bidena, který stěží zvládne krátký projev bez klopýtnutí a jehož podpora neustále klesá? Je to proto, že jeho víceprezidentka Kamala Harris je ještě větší katastrofa?

21. 3. 2024

Jak vítr odvál naději na levnou energii v Evropě

Dánský provozovatel větrných elektráren má problémy, do tendrů na jejich výstavbu v Anglii se nikdo nepřihlásil a v podstatě panuje shoda, že Evropa je nekonkurenceschopná.

18. 3. 2024