V Argentině chtějí zakázat slovo zadarmo

Titulek není zavádějící, jen samozřejmě bulvární. V tomto případě ovšem nešlo odolat. Nový argentinský prezident je ve funkci od prosince loňského roku. V kongresu leží jeho návrh zákona o deregulaci ekonomiky a argentinský rozpočet byl v lednu poprvé za 12 let v plusu.

20. 2. 2024

Návod Larryho Flynta, jak poznat demokrata

Režisér Miloš Forman utekl ze socialistického Československa a natočil v USA film, který je oslavou principu svobody slova. Nese název Lid versus Larry Flynt. Možná jej lze chápat i jako návod, jak poznat, zda to někdo myslí s demokracií opravdu vážně.

8. 2. 2024

Nikdo není tak chytrý, aby mohl druhému neustále radit, natož vládnout

Napsal filozof Herbert Spencer před 170 lety v málo známém eseji, ve kterém kritizoval stát, který si myslí, že je všeználek, ale přitom je stejně chybující jako průměrný smrtelník. Píše, že je ohromen neschopností vlastního intelektu někomu říkat, jak by měl žít, a ohromen odvahou státu tak činit.

1. 2. 2024

Čtyři způsoby, jak utrácet peníze

Významný ekonom minulého století Milton Friedman na téma společenské odpovědnosti firem a o čtyřech způsobech utrácení peněz, z nichž jeden je suverénně nejhorší, ale přitom nejrozšířenější.

17. 1. 2024

O svobodě slova na vysokých školách a Voltairovi

Univerzita v Chicagu zřídila v roce 1967 takzvanou Kalvenovu komisi, která se zabývala svobodou slova na vysokých školách. Na závěr vydala zprávu, která byla opakovaně zmíněna během nedávné diskuze o propalestinských protestech na univerzitách. Možná má co říci i dnes.

15. 1. 2024

Harvardský rasismus naruby

Prezidentka harvardské univerzity rezignovala. Mnozí lidé zastávají názor, že se ředitelkou stala jen proto, že je černá žena. Obrácený rasismus je na amerických univerzitách normou, jak ukázalo loňské rozhodnutí Nejvyššího soudu. Jeho rozsudek je zajímavým historickým výletem na téma rasismu.

11. 1. 2024

Může být svoboda slova anonymní?

Sociální sítě na jedné straně umožňují svobodu šíření informací, na druhé straně dávají prostor pro diskutabilní anonymitu. Podobný problém řešili lidé již v minulosti. Poslední rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu na dané téma k tomu navíc říká: nepodceňujte obyčejné lidi!

7. 1. 2024

Jak před vánocemi snadno přijít k penězům

Mírně sarkastický výběr zpráv z USA o tom, že nejsnáze se peníze vydělávají oslavou nějaké ideologie, kterou se nikdo neodváží kritizovat.

20. 12. 2023

Svoboda slova versus hákové kříže

Vynález písma dává možnost si přečíst, co na nějaké téma vymysleli lidé dříve. Lze s tím souhlasit, nebo nesouhlasit, ale ušetří to čas, neboť není nutné pracně vymýšlet argumenty a je možné stavět na těch již předložených. Co na téma hákového kříže řekl americký Nejvyšší soud.

17. 12. 2023

O obtížném hledání hranice mezi svobodou slova a trestným projevem

Podle americké teorie svobody slova existuje rozdíl mezi obhajobou nezákonného jednání a výzvou k nezákonnému jednání. Trestána může být pouze výzva k porušení zákona, splní-li ovšem určité podmínky. Ty určil americký soud ve dvou klíčových rozhodnutích. Aneb názor odjinud.

11. 12. 2023