Může špatný člověk stvořit dobrý systém? Ne, a proto je marxismus zmar

Britský historik Paul Johnson ve své knize popisuje Marxův soukromý život. Příběh člověka, který se nechával živit, muže, jehož rodiče s ním přerušili styky, nebo otce, který měl napjaté vztahy s vlastními dcerami a odmítl odpovědnost za nemanželského syna.

6. 2. 2023

Jak cenzoři omylem zablokovali i účet prezidenta Bidena

Soudní spor, který probíhá v USA již několik měsíců, se zabývá cenzurou na sociálních sítích na žádost vlády. Veřejně dostupné důkazní materiály přinášejí řadu detailů, jak taková cenzura ve veřejném prostoru fungovala.

29. 1. 2023

Podle sociálních inženýrů by lvi měli jíst mrkev

Sociální inženýrství nezná hranic. Důkazem je návrh významné americké filozofky, aby lidé zajistili, že se nebudou divoká zvířate v přírodě požírat. A o třech základních pilířích, na kterých stojí skálopevné přesvědčení některých lidí, že mohou druhým říkat, co a jak mají dělat.

22. 1. 2023

Poločasová zpráva o obsazení univerzit marxisty

V říjnu roku 1989, ještě před listopadovými změnami, otiskly noviny New York Times článek, ve kterém popisují pomalý, ale trvalý postup Marxových vyznavačů vzdělávacím systémem. Zajímavé čtení s odstupem více než třiceti let.

11. 1. 2023

Plíživá deprese z nesmyslných činností

V nedávno vydané knize „Psychologie totality” píše její autor, belgický psycholog Mattias Desmet, že jedním z důvodů celospolečenské nespokojenosti je dramatických nárůst zcela zbytečných regulatorních a podobných zaměstnání, které člověku jako přirozeně tvořivé bytosti nepřinášejí žádné uspokojení.

5. 1. 2023

Vánoční pohádka o vládě, kterou by bylo hezké dostat pod stromeček

Ekonomická transformace Nového Zélandu v osmdesátých letech minulého století je dnes téměř neuvěřitelným příběhem o odvážné vládě, síle svobodného trhu a decentralizovaného rozhodování v rukou lidí, kteří mají silný osobní zájem na tom, jak to dopadne. Například rodiče v případě svých dětí.

20. 12. 2022

Nějak se nám tady přemnožilo rčení „Ipse dixit”

Překvapivě aktuální latinské rčení pro dnešní dobu, vyznačující se experty všeho druhu, o jejichž závěrech se nediskutuje, a tvrzeními, která jsou pravdivá jenom proto, že je napsali v důvěryhodných médiích. Pochází od římského řečníka a filozofa Marcuse Cicera.

14. 12. 2022

Jde to, jde to, jde to! Jak Nový Zéland snížil počty úředníků

Zní to jako utopie, ale zjevně se to stalo. Vláda Nového Zélandu dokázala na konci minulého století snížit počty státních úředníků na ministerstvech o desítky procent.

13. 12. 2022

Nikdy není pozdě udělat čelem vzad na cestě k socialismu

Příběh Nového Zélandu dokazuje, že dostanou-li po letech státních regulací lidé znovu svobodu, výsledek se dostaví relativně rychle.

7. 12. 2022

Dej komukoli funkci a vymyslí papírů nekonečné stohy

Slavná filmová hláška „Dej blbci funkci a vymyslí papír" je nepřesná. Je jedno, kdo je ve funkci, a nikdy to neskončí u jednoho papíru. Důkazem je nová evropská rezoluce o videohrách.

1. 12. 2022