O nejzanícenějších stoupencích socialistických myšlenek

Vláda schválila podmínky pro status takzvaného umělce, na jehož základě budou vypláceny státní dotace. Co na dané téma napsali v polovině minulého století. A jedna teorie, proč nemají slovotepci rádi svobodnou společnost.

27. 5. 2024

Vrcholné číslo sociálního inženýrství

Jak ve Francii zrušili kalendář, protože chtěli zavést nový a lepší svět. A proč se nové měsíce jmenovaly třeba sklizeň nebo horko.

23. 5. 2024

Co si myslí o nenávistných projevech za velkou louží

Nenávistná řeč jako právní termín v USA neexistuje a Nejvyšší soud opakovaně rozhodl, že výrazy, které by v Evropě vyvolaly trestní postih, jsou chráněny. Přehled klíčových rozsudků a argumentů na dané téma.

19. 5. 2024

Příklad ze života: princip zákona na vše a princip odděleného řešení

Návrh zákona, podle kterého by měl stát ručit za příjem z nájmu, je učebnicovým příkladem nejméně čtyř principů sociálního inženýrství a ukázkou takzvané zákonné loupeže, jejíž definice spatřila světlo světa před dvěma sty lety.

5. 5. 2024

Opravdu netradiční projev z druhého konce světa

Argentinský prezident oznámil výsledky hospodaření státu za první kvartál. Státní finance se za tři měsíce dostaly z deficitu do přebytku. Vláda začala rušit různé státní agentury a snížila počet úředníků. A nebojí se dezinformací.

24. 4. 2024

Salámová metoda zavádění socialismu. Příklad ze života

Čtyřicet let staré rozhodnutí soudu dalo americkým úřadům pravomoc vydávat regulace v podstatě bez souhlasu volených zástupců lidu. V Americe mají šanci na obrat, neboť Nejvyšší soud naznačil, že je nakloněn rozhodnutí revidovat. Evropa je na tom hůře, protože soudy posvětili právo na hezké počasí.

9. 4. 2024

O chladné hlavě na prahu jaderného konfliktu

V říjnu roku 1962 oznámili prezidentu Johnu Kennedymu, že Sověti rozmístili na Kubě nukleární balistické rakety schopné zasáhnout New York. Vypukla kubánská krize. Prezident Kennedy se podle dobových záznamů postavil svým generálům a za pomoci diplomacie odvrátil přímý vojenský střet.

27. 3. 2024

V irském referendu lidé odmítli progresivní definici rodiny

Irové v pátečním referendu rozhodovali o tom, zda se má změnit text ústavy v sekci hovořící o rodině a její podpoře. Jasně řekli, že ne, přestože státem financované neziskové organizace vedly mohutnou kampaň na podporu změn.

12. 3. 2024

Propaganda místo novinařiny v době války není nic nového. Případ USA

Před sto lety napsal významný americký novinář Walter Lippmann, že krize západní společnosti je krizí novinařiny. Z novinářů se podle něj stali agitátoři, kteří rezignovali na svoji povinnost publikovat zprávy.

3. 3. 2024

Jak argentinský prezident vyhrál v souboji idejí

Javier Milei přesvědčoval a vzdělával argentinskou veřejnost více než deset let. Nakonec mu uvěřili, že individuální svoboda je lepší než zkorumpovaný stát. Dal lidem alespoň naději.

29. 2. 2024