Příliš mnoho elit je problémem dneška, říká americký profesor

Profesor Turchin věří, že objevil železný zákon společenského vývoje. Před deseti lety v článku pro časopis Nature předpověděl, že okolo roku 2020 čeká USA bouřlivé období. Hlavním důvodem je podle něj příliš mnoho elit ve společnosti, které nemají adekvátní uplatnění.

8. 5. 2022

Když vyhraje ideologie nad matematikou. Případová studie Srí Lanka.

V tomto týdnu má do Washingtonu dorazit delegace ze Srí Lanky s žádostí o pomoc při odvrácení hluboké ekonomické krize. Země se potýká s nedostatkem potravin a vláda vyhlásila zákaz vycházení. Jedním z důvodů potravinové krize je tři roky starý zákaz používání umělých hnojiv a pesticidů.

24. 4. 2022

Noviny lhaly vždy

Alespoň to si myslel jeden z otců zakladatelů USA a velký obhájce svobody slova Thomas Jefferson. Ve své soukromé korespondenci opakovaně vyjádřil svoje hluboké zklámání nad kvalitou i těch nejprominentnějších novin. Přesto hájil jejich svobodu, neboť „zabraňují úpadku vlády".

10. 4. 2022

Sada léty vyzkoušených triků k omezení svobody

Stát se postará. Stát to zařídí. Bez něj to skončí katastrofou. Ale jak zajistit, aby se občané víceméně dobrovolně vzdali svého práva spolurozhodovat o svém životě? K tomu slouží celá řada záludných triků. Jejich výčet je dlouhý a ohromuje svoji dokonalostí.

21. 3. 2022

Ať to řeknou na rovinu: Blbci prostě nesmějí některé věci číst

Staletí hledalo lidstvo nějaký proces, který by jí pomohl najít pravdu, když jde o lidský osud nebo dokonce o život. Proto existuje složitý trestní řád a třeba i pravidlo „in dubio pro reo" aneb v případě pochybností je nevinen. Proč tato pravidla najednou neplatí při hledání pravdy v politice?

10. 3. 2022

Děsivé následky jednoho chybného předpokladu

Vláda zablokovala přístup k několika českým webům, které podle ní šířily ruské dezinformace. V zemi, která teprve před 33 lety svrhla režim, ve kterém se lidé každý večer upínali k dezinformacím na Hlasu Ameriky, jde o děsivý krok. 'Demokratičtí' cenzoři však vycházejí ze zcela chybného předpokladu.

28. 2. 2022

Největší dezinformátoři historie

Postavili se zažitému vědeckému konsensu. Tvrdili věci, které široká vědecká obec zásadně odmítala. Svými názory mátli veřejnost. Historičtí dezinformátoři. Z mnoha příkladů vybíráme tři.

8. 2. 2022

Totalita je vrcholem sociálního inženýrství

Sociální inženýrství není totalita, ale totalita je vrcholem sociálního inženýrství. Jedna ideologie, kterou jedna skupina násilně nutí ostatním. Totalita se nevrátí za pomoci revoluce, ale může se pokradmo vloudit za pomoci principů sociálního inženýrství.

31. 1. 2022

Co má společného Charta-77 a Covid-19

Nejen titulky v médiích. Rok 1977: „Marné snahy ztroskotanců a samozvanců." Rok 2021: „Holocaust a cynismus radikálních antivaxerů."

16. 1. 2022

Jak nejbohatší muž světa konáním dobra rozvrátil egyptskou ekonomiku

Otázka, jak dosáhnout blahobytu a eliminovat chudobu, trápí lidstvo po staletí. Jednou z možností je prostě rozdávat peníze. Nebo je tisknout. Příběh ze života nejbohatšího muže světa může napovědět, že tak jednoduché to asi úplně není.

21. 12. 2021