Bez cenzury nelze vládnout, to opravdu ne

Zhruba takto lze interpretovat vystoupení premiérky Nového Zélandu na půdě OSN. Plus další zprávy ze světa cenzury na obranu demokracie.

3. 10. 2023

Lid versus Larry Flynt aneb o nenávistných projevech

Komunisté zavedli takzvaný pendrekový zákon, progresivní demokraté mají institut nenávistné řeči. Cíl je stejný. Dostat jednoduchou zákonnou možnost umlčet názorovou opozici. Do definice nenávistné řeči se vejde řada věcí. Soud s nejdelší tradicí ochrany svobody slova na to má jiný názor.

25. 9. 2023

V politice neexistuje povinný nebo správný názor, řekl soud

Americký Nejvyšší soud řešil během posledních více než dvou set let desítky případů týkajících se svobody slova. Jeho závěry by pravděpodobně moderní obhájce demokracie překvapily.

17. 9. 2023

Pravdivá dezinformace je nejnebezpečnější, říkali před 300 lety

Soudní spor, který vešel do historie pod jménem obžalovaného tiskaře Johna Zengera, je jednou z nejdůležitějších událostí, která formovala americký názor na svobodu slova. Nabízí zajímavé historické paralely.

10. 9. 2023

Zákaz dezinformací vede ke zhloupnutí národa

Ano, téměř takhle doslova to napsal jeden z největších básníků historie John Milton. Ve své slavné řeči v anglickém parlamentu, ve které brojil proti tehdejšímu cenzurnímu zákonu.

3. 9. 2023

Jak v Anglii před 750 lety zakázali dezinformace

Westminsterský zákoník přijatý za vlády Plantagetů zakazoval pomlouvačné zprávy. Komise královských úředníků na jeho základě pronásledovala královy protivníky. Aneb kdo se z historie nepoučí, je odsouzen k jejímu opakování.

27. 8. 2023

Výrobce větrných elektráren oznámil rekordní ztrátu

Německá firma Siemens Energy oznámila tento týden, že zahájila strategickou revizi své divize větrných eletráren z důvodu vysokých finančních ztrát. Problémy s rostoucími náklady a nízkou návratností větrných parků řeší i v USA a Británii.

9. 8. 2023

Moderní technologie vyžadují kvalifikaci, ne diverzitu

Americký magazín Palladium publikoval článek, ve kterém autor argumentuje, že technologické systémy, na kterých stojí moderní společnost, jsou tak komplexní, že nebudou-li řízeny těmi nejlepšími, bude se zvyšovat frekvence jejich selhání a následné škody.

1. 8. 2023

Vítězství pro svobodu slova. Alespoň někde

Americký Nejvyšší soud potvrdil ve svém rozhodnutí, že umělec má právo odmítnout zakázku pro někoho, s jehož názory nesouhlasí. Aneb že sexuální menšiny nemohou nutit každého, aby jim vyhověl.

10. 7. 2023

Jak končí vláda expertů

Před více než dvěma sty lety přišli dvě osobnosti doby osvícenství se dvěma jednoduchými koncepty politického rozhodování. Jejich školní případovou studii je možné sledovat ve Velké Británii, kde aktuálně rozebírají, jak úspěšná byla vláda expertů během pandemie.

28. 6. 2023