Čtyři pilíře svobody slova z 19. století

Stuart Mill popsal v 19. století čtyři dobré důvody, proč je svoboda slova důležitá. Navíc poukázal na to, že pomluvám jsou nejčastěji vystaveni lidé, kteří zastávají nepopulární názory, a že tito lidé musí na rozdíl od svých kritiků používat velice střídmý jazyk. Jinak si to odskáčí.

1. 9. 2024

Slavný esej o svobodě, který na vládě asi nikdo nečte

Nejvýznamnější anglický filozof 19. století John Stuart Mill napsal esej o svobodě, který nese název „On Liberty”. I dnes zajímavé čtení.

18. 8. 2024

Věčný souboj mezi autoritou a svobodou podle Stuarta Milla

Anglická vláda chce tvrdě trestat příspěvky na sociálních sítích, které jsou podle ní nenávistné. O střetu svobody a autority píše nejvýznamnější anglický filozof 19. století John Stuart Mill. Jeho dílo vyšlo v roce 1859.

11. 8. 2024

Argumenty pro a proti prezidentské imunitě

Platí argument, že nikdo nestojí nad zákonem, nebo je to o něco složitější? Americký Nejvyšší soud řešil složitou otázku prezidentské imunity. Jak argumentoval a k jakému závěru dospěl? Přehledný souhrn ke kávě.

15. 7. 2024

Jak pokračují v Argentině v boji s přebujelým státem

Zrušili ministerstvo pro gender a zřídili ministerstvo pro rušení regulací. Plus další zprávy ze země nekonečných pamp a šťavnatých steaků.

11. 7. 2024

Americký soud zasadil vážnou ránu nekontrolovatelné byrokracii

Americký soud minulý týden zvrátil 40 let starý rozsudek, který dával úřadům pravomoc interpretovat zákony. Nové rozhodnutí významně omezuje pravomoc úřadů zavádět nové regulace, které zákonodárci nezamýšleli.

8. 7. 2024

Vize budoucnosti podobně trefná jako román 1984

Kurt Vonnegut je slavný americký spisovatel. Málo známá je jeho krátká povídka z budoucnosti, ve které ústava garantuje, že jsou si všichni rovni úplně ve všem. Štíhlí lidé musí nosit závaží a chytrým lidem posílá nově vytvořený úřad do mozku v pravidelných intervalech rušivé signály.

3. 7. 2024

Když přestal být zisk sprostým slovem, přišel blahobyt

Kniha „Leave me Alone”, kterou před několika lety vydala univerzita v Chicagu, přináší netradiční odpověd na otázku, co stálo za historicky nevídaným nárůstem bohatstvím západní civilizace.

23. 6. 2024

Bojovníkům za práva menšin jsou menšiny lhostejné. Lákavá je ta moc

Když americký Nejvyšší soud označil přijímání na vysoké školy na základě rasy za protiústavní, řada zastánců progresivního vidění světa tvrdila, že to je chyba. Ve zdůvodnění rozsudku napsal soudce Thomas, že boj za práva menšin je pouze snahou o získání větších pravomocí pro sociální inženýrství.

11. 6. 2024

O nejzanícenějších stoupencích socialistických myšlenek

Vláda schválila podmínky pro status takzvaného umělce, na jehož základě budou vypláceny státní dotace. Co na dané téma napsali v polovině minulého století. A jedna teorie, proč nemají slovotepci rádi svobodnou společnost.

27. 5. 2024