Jak chtěli v OSN chránit svobodu slova a dopadlo to jako vždy

Deklarace OSN z roku 2016 varuje před tím, že boj proti extremismu může být zneužit k omezení svobody slova. Následné deklarace už tak odvážné nebyly. A o článku v německém Die Welt od Elona Muska, který vyvolal malý poprask.

29. 12. 2024

Stovky let staré argumentační triky. A jak pěkně fungují!

Trik zvaný Humeova gilotina pochází z doby osvícenství. Ten druhý je z antického Řecka. Oba triky vypadají na první pohled jednoduše, ale přinášejí vynikající výsledky. Lze je použít na migraci, pandemii nebo klimatickou diskuzi.

22. 12. 2024

O právu soukromých firem mazat příspěvky na sociálních sítích

Může soukromá firma jako Facebook mazat libovolně příspěvky? Anglosaská praxe, která se formovala stovky let, vychází z poznání, že existuje rozdíl mezi vydavatelem, zprostředkovatelem a firmami, které mají charakter takzvaného „veřejného přepravce”.

15. 12. 2024

První transgender kauza u amerického Nejvyššího soudu

Stát Tennessee zakázal změnu pohlaví u nezletilých osob. Bidenova vláda tvrdí, že je to diskriminace. Argumenty, které zazněly u Nejvyššího soudu, jsou obrazem doby.

8. 12. 2024

Politická korektnost je nesmysl, který stojí miliardy dolarů

V roce 2015 publikovala poradenská firma McKinsey studii, podle které jsou rasově promíchané firmy výkonnější. O devět let později vyšlo najevo, že to je nesmysl. Mezitím západní společnost vyházela miliardy dolarů na různé „projekty diverzity”.

25. 11. 2024

Newspeak je tu stále s námi

Anglický filozof Roger Scruton upozornil ve své knize, že velkým úspěchem levice je transformace jazyka, který potom může sloužit jako nástroj v boji proti opozici. Francouzská historička zase přišla s teorií „dřevěného jazyka”, jehož cílem je ochránit ideologii od střetu s realitou.

4. 11. 2024

Dva účinné nástroje svobodné společnosti na korekci chyb

Západní civilizace dosáhla svých úspěchů i proto, že měla k dispozici dva nejmocnější nástroje na rychlou nápravu chybných rozhodnutí. Progresivní levice se usilovně snaží je eliminovat, a proto budou škody výrazně vyšší a náprava přijde později.

29. 10. 2024

Návod na zrychlení inovací od Stuarta Milla

Evropa zaostává, píše se v nové zprávě EU. Potřebuje akcelerovat inovace. Jednoduché řešení, jak toho dosáhnout, navrhl v polovině 19. století John Stuart Mill spolu s argumenty, proč je jediným neselhávajícím motorem pokroku svoboda jednotlivce.

13. 10. 2024

Tři období, která učinila z Evropy to, co je dnes

To, čím se vyznačovala inspirativní období minulosti, ve kterých se zrodila Evropa dneška, popsal anglický filozof Stuart Mill. Pro někoho možná překvapivě se tato období vyznačovala širokou svobodou slova, pod jejíž ochranou se různé názory mohly utkávat v souboji idejí a posunovat Evropu vpřed.

22. 9. 2024

Čtyři pilíře svobody slova z 19. století

Stuart Mill popsal v 19. století čtyři dobré důvody, proč je svoboda slova důležitá. Navíc poukázal na to, že pomluvám jsou nejčastěji vystaveni lidé, kteří zastávají nepopulární názory, a že tito lidé musí na rozdíl od svých kritiků používat velice střídmý jazyk. Jinak si to odskáčí.

1. 9. 2024